Motyw pielgrzyma, tułacza

Opracowanie motywu pielgrzyma, tułacza:

Mitologia:

Odyseusz po zakończeniu wojny trojańskiej tuła się przez 10 lat, zanim uda mu się powrócić na rodzinną Itakę. Jego wędrówka jest z jednej strony spowodowana gniewem bogów, którzy mszczą się za zniszczenie ich ukochanego miasta Troi z drugiej – klątwą cyklopa Polifema, którego Odys oślepił.  Polifem błaga swego ojca Posejdona, aby Odyseusz nigdy nie powrócił do rodzinnego domu, a jeśli jego przeznaczeniem jest jednak ujrzeć brzeg Itaki, niech powróci do swego królestwa samotnie i na obcym okręcie, bez towarzyszy, bez zdobytych w Troi łupów. Podczas morskiej podróży Odys przeżywa liczne przygody: trafia na wyspę czarodziejki Kirke, odwiedza króla wiatrów Eola, poznaje tajemnice królestwa umarłych, spotyka syreny, musi stawić czoła Scylli i Charybdzie itd. Na rodzinną Itakę powraca na okręcie Feaków, kierowanym myślą króla Alkinosa. Tułaczami i jednocześnie pielgrzymami byli także Izraelici, których Mojżesz prowadził do Ziemi Obiecanej.

Dziady II – A. Mickiewicz

Dusze, które nie zasłużyły na niebo, błąkają się po świecie i cierpią wyznaczone kary. Dla duchów lekkich i pośrednich ta wędrówka będzie miała kres. Dla duchów ciężkich jest ona karą wieczną

Kordian – J. Słowacki

W kilka lat po nieudanej próbie samobójczej Kordian wyrusza w podróż po Europie. W Anglii uświadamia sobie, że świat, którym żądzi pieniądz, daleki jest od Szekspirowskich ideałów. We Włoszech przekonuje się ,że miłość kobiet można kupić. W Watykanie pada autorytet moralny papieża. Wreszcie Kordian dociera na szczyt Mont Blanc, gdzie dokonawszy podsumowania życia, odnajduje ideę, której chce się poświęcić.

Literatura:

  • Mitologia
  • Dziady II, Sonety krymskie, Upiór – A. Mickiewicz
  • Kordian, Smutno mi, Boże! – J. Słowacki
  • Pielgrzym – Paulo Coelho

Przydatne cytaty:

  • Wędrówką życie jest człowieka – E. Stachura