Lord Jim – streszczenie

Tytuł Lord Jim

Autor: J. Conrad

Tytułowy bohater to młody marynarz, od dzieciństwa marzący o bohaterskich czynach i wielkich przygodach. Kiedy jednak los postawił go w obliczu rzeczywistej próby, Jim jej nie sprostał. Przekonany o nieuniknionej katastrofie, wraz z pozostałymi oficerami uciekł z tonącego statku „Patna”, pozostawiając pasażerów na pewną, jak sądził wówczas, śmierć.

To wydarzenie zdeterminowało całe dalsze życie Jima, który próbował odtąd odzyskać utracony honor i poczucie własnej wartości. Okazją do realizacji podjętych planów stał się pobyt w Patusanie, małym malajskim państewku.

Jim stał się opiekunem i obrońcą tubylców, którzy z najwyższym szacunkiem nazywali go „tuan” (pan, po angielsku – lord). Szanse bohatera na osiągnięcie spokoju i szczęścia zniweczył przypadek: w Patusanie pojawił się Brown, pirat i bandyta. Wbrew opinii swego ludu, Jim wypuścił go na wolność, obiecując wcześniej Malajom, że nie doznają z tego powodu żadnej krzywdy. Nie zdawał sobie jednak sprawy, jak bardzo niebezpieczny i przewrotny jest Brown. Skorzystał z naiwności Jima i zaatakował Patusańczyków, co doprowadziło do bitwy, w której zginął przyjaciel Jima, syn wodza.

Lord Jim mógł uciec przed rozpaczą i gniewem ofca zabietego przyjaciela, ale nie zrobił tego. Wiedział, że za swój błąd zapłaci życiem i rzeczywiście, zginął z ręki wodza.