Edward Stachura

Tytuł: Człowiek człowiekowi

Autor: Edward Stachura

Człowiek dla człowieka jest istotą złą, podstępną, niszczy drugiego. Człowiek nie powinien dać się pokonać złu, zniewolić, dać się gnębić i prześladować. Człowiek dla człowieka jest bliźnim, z którym można się zaprzyjaźnić ? finał wiersza

Pieter Bruegel ? malarz Niderlandzki, późnego renesansu. W jego scenach rodzajowych i i studiach pejzażowych można zawsze odnaleźć głęboki sens symboliczny. Wieża Babele ? jago twórczość została doceniona.

Tytuł: Życie to nie teatr

Teatr ? sztuka, gra, aktorzy, rola, stroje, maski, widownia, sufler, muzyka, rekwizyty, widownia, scenariusz, śmiech, kutyna, kukiełka, emocje, mistrz

 

ja

ty

Podmiot liryczny to mężczyzna. Dla niego życie nie jest teatrem, ani maskaradą, traktuje je poważnie. Życie jest dla niego ważne, nie jest tylko wesołe i radosne, ma też złe strony. Jest uczciwy, wrażliwy, przeżywa skrajne emocje. Podmiot liryczny udaje się na bal do artystów, gdzie będzie zabawa ale będzie to bal dla osób, które przyjmą maski. Bal będzie sztuczny, podmiot liryczny czuje się na nim źle, nieswojo. Przeszkadza mu jego forma więc opuszcza bal. Na ulicach korzysta z każdej chwili, zachowuje się jak wolny człowiek, niczym nie skrępowany.

Odbiorca to kobieta, jest zmienna bo przybiera różne pozy, sztuczna bo zakłada maskę. Życie jest dla niej grą, teatrem, zabawą. Jej uczucia są fałszywe, nie ukazuje prawdziwego oblicza, w życiu jest cały czas aktorką.

 

Napięta atmosfera pomiędzy ty i ja, nie pasują do siebie. Relacje pomiędzy ja i ty prezentują kontrastowe postawy wobec życia.

Nawiązania:

  • O żywocie ludzkim, Człowiek Boże igrzysko – J. Kochanowski
  • Człowiek, czy to brzmi dumnie (renesans – Agnieszka Herman)