Wzorce osobowe

Wzorce osobowe renesansu:

W renesansie zaczęto propagować nowe wzorce osobowe, które warte były naśladowania.

wzór utwór/przedstawiciel cechy
ziemianin Żywot człowieka poczciwego – M.Rej Szlachcic żyjący na wsi. Czas spędza na zarządzaniu swoim majątkiem, żyjąc przy tym w harmonii i umiarze (zgodnie z horacjańską zasadą złotego środka).  Dobrze zna swoje posiadłości i mądrze nimi gospodaruje. Nie tylko dogląda prac ale zdarza się także, że samodzielnie wykonuje co istotniejsze. Nie jest zbyt dobrze wykształcony ale za to cnotliwy, dba o rodzinę, ufa rozumowi i naturze. Żyje zgodnie z cyklem pór roku, wiedzie zatem uporządkowane i spokojne życie.
dworzanin II Cortegiano – Baltasarro Castiglione i polska przeróbka tego dzieła, pt. Dworzanin polski Łukasza Górnickiego Szlachcic żyjący na dworze, wykształcony, zna się na muzyce, nieskazitelne maniery, szlachcic, dba o mowę ojczystą, erudyta, oczytany, orientuje się w wydarzeniach kulturalnych. Korzysta z dworskich uciech i zabaw. Króla darzy szacunkiem. Posiada umiejętność flirtowania z kobietami. Wyróżnia się poczuciem humoru i ogładą towarzyską.
patriota Odprawa posłów Greckich ? J. Kochanowski Bardziej niż własne sprawy liczy się los i dobro ojczyzny. Gotów jest poświęcić dla kraju czas, majątek a gdy to konieczne także życie
poeta doctus Leonardo da Vinci
Mikołaj Kopernik
Michał Anioł
Rafael
Santi
Twórca renesansowy, wszechstronnie wykształcony uczony, zna się na kulturze i sztuce. Jego umysł wyróżnia wszechstronność. Wyróżnia się tolerancją, otwartością i dążeniem do ciągłego rozwoju nauki i sztuki. Zaliczano do nich artystów, wynalazców, uczonych, medyków i innych.