Motyw cierpienia w miłości

Opracowanie motywu cierpienia w miłości:

Konrad Wallenrod –  A. Mickiewicza

Wzajemna miłość Wallenroda i Aldony sprawia, że gdy Konrad popełnia samobójstwo, z wieży rozlega się krzyk – znak, że jego ukochana także zakończyła żywot. Konrad, mimo iż bardzo kochał Aldonę, za główny cel życia obrał zwycięstwo nad Krzyżakami.

Dzieje Tristana i Izoldy

Niezwykle dramatyczna i pełna wyrzeczeń miłość Tristana i Izoldy naznaczy życie kochanków piętnem cierpienia. Jakkolwiek Tristan opuszcza dwór króla Marka, a Izolda pozostaje z mężem, będą oni sobie wierni do końca życia. Król Marek nie oddala od siebie żony, choć zdaje sobie sprawę z uczucia do Tristana. Nadal kocha Izoldę i godzi się z losem. Dowodem jego wielkoduszności może być decyzja o pochowaniu jej obok ukochanego.

Cierpienia młodego Wertera

Głównym tematem utworu jest miłość rozumiana jako uczucie idealne, platoniczne i nieszczęśliwe. Miłość do Lotty staje się dla Wertera najświętszą wartością, jedyną treścią jego życia i przyczyną głębokiego cierpienia.  Wszystkie wątki i epizody powieści podporządkowane zostały naczelnemu tematowi – miłości. Tragiczne, niespełnione uczucie, prowadzić może do obłędu (opowieść Wertera o spotkaniu z szalonym), morderstwa (historia parobka, który zabił swego rywala) lub do samobójczej śmierci (przypadek głównego bohatera). Miłość jest dla Wertera chorobą, uczuciem niepodlegającym ludzkiej woli; prawdziwi kochankowie, przeznaczeni sobie, nie mogą uciec przed swoim losem, ich dusze połączone zostały na zawsze. Dla Wertera silne, namiętne, władające całą duszą i umysłem uczucie oznacza pełnię człowieczeństwa, najwyższe natężenie ludzkiego ducha, ale równocześnie stanowi siłę destrukcyjną, niszczącą psychikę zakochanego i sprowadzającą na niego nieszczęście.

Giaur- G. Byron

Główny, tytułowy bohater, jest szaleńczo zakochany w pięknej Leili, żonie księcia tureckiego – Hassana. Gdy książę dopatrzył się zdrady, ukarał żonę na wzór turecki – pod osłoną nocy, związana w worku została wrzucona do morza i utonęła. Giaur nie wiedział co się stało z ukochaną, szalał z rozpaczy, że nie może się z nią spotykać. Gdy usłyszał, że Hassan zabił Leilę zebrał gromadę zbójników, przyczaił się i napadł na niego. Giaur i Hassan walczyli w pojedynku i Giaur dopełnił zemsty, lecz nie przyniosła mu ulgi. Nic przecież nie wróci życia ukochanej.

Literatura:

  • Konrad Wallenrod –  A. Mickiewicza
  • Dzieje Tristana i Izoldy
  • Cierpienia młodego Wertera
  • Giaur- G. Byron